Yay Çeliği Hakkında Genel Bilgiler

Yay Çeliği Hakkında Genel Bilgiler

 

Yay çeliği nedir?

Yay çeliği nedir sorusunun cevabını verebilmek için önce çeşitlerini bilmek gerekir ki sonrasında ne olduğunu anlatabilelim. Yay çeliği Üretiliş biçimi olarak 3 farklı çeşitten oluşmaktadır;

*’ Sulu Yay Çeliği

** Susuz Yay Çeliği

*** Paslanmaz Yay Çeliği

 

* Yay çeliklerinden Sulu yay çelikleri kendi içinde 2 farklı çeşitten oluşmaktadır

  1. Sulu beyaz veya sulu beyaz polisajlı yay çeliği
  2. Sulu menevişli veya sulu mavi yay çeliği

 

**Susuz Yay Çelikleri kendi içinde fazlaca çeşitlere ayrılsa da en çok talep edilen ve bilenen yay çeliği çeşitleri şöyledir;

  1. C45 susuz yay çeliği
  2. C60 Susuz yay çeliği
  3. C67 susuz yay çeliği
  4. C75 susuz yay çeliği

Tüm bu ürünler içerisinde yani susuz yay çeliği grubu içinde, birbirinden farkları karbon oranlarının en düşükten en yükseğe artıyor olmasıdır. Susuz yay çeliği içinde ki karbon miktarını 45-60-67-75 olarak sınıflarsak ve c67 nedir diye sorarsak 67 karbonlu yay çeliği cevabını verebiliriz. Başka bir örnek ise ck60 çelik dendiğinde 60 karbonlu susuz yay çeliği anlaşılmaktadır.

 *** Paslanmaz Yay çeliği

Yay çeliğinin paslanmaz kalitede üretilmiş halidir, crom ve nikel içermektedir. Paslanmaz yay çeliklerinin kendi içinde farklı sertlikleri mevcuttur en sık  kullanılan paslanmaz yay çeliği sertlikleri ise;

1100-1300 N/mm2 yumuşak

1300 – 1500 N/ mm2 orta sert

1500 ve üzeri sertlikler için sert paslanmaz yay çeliği olarak bilinir.

 

 

Yay çeliği nedir sorusuna verilecek cevaba gelecek olursak kendi içinde 3 farklı türden oluşan genellikle aşınmaya karşı mukavemet istenen, sertlik, tokluk, esneklik istenen çelik türüdür diyebiliriz. Örneğin sulu yay çeliği nedir diye sorulsa Baskı altında yüke dayanabilen ve baskı kalktığında eski haline dönebilen çelik türüdür denilebilir.   

 

CK75 çelik nedir?

Ck75 çelik sulu veya susuz yay çeliği grubunda yer alan, aisi 1075 de denilen 75 karbonlu yay çeliğidir. Sulu veya susuz olması kullanıcı talebine bağlıdır.  Genellikle c75 veya ck75 çelik dendiği zaman aksi belirtilmedikçe talep edene sulu yay çeliği verilmektedir.  

Yay çeliği kaç HRC?

Hrc ölçü birimi sulu çelikler için geçerlidir. Standart bir yay çeliği,sulu yay çeliği 45 hrc sertlkte olmalıdır. Ancak yapılan iş, üretilen parça her zaman bu sertliği kabul etmeyebilir,  daha sert yay çelği veya daha yumuşak yay çeliği hrcleri vardır.  45 hrc -  45 Rockwell bu işin standardıdır.

 

Yay çeliklerinin bilinen diğer ad ve isimleri şöyledir;

Yay çeliği, c75 sulu yay çeliği, ck75 sulu yay çeliği,

Yay çeliği Ck67 Susuz Yay Çeliği, C67 susuz yaylık çelik sac

Yay Çeliği 301, 301 kalite paslanmaz yay çeliği, 4310 yay çeliği,

1075 yay çeliği, 1067 yay çeliği, 1045 yay çeliği, 1060 yay çeliği

 

Yay Çeliği Lazer kesim;

Yay çeliği malzemeler lazer kesim için son derece uygun malzemelerdir. Yay çeliklerinin lazerle kesilmesinde herhangi bir sorun yoktur. Yay çeliği taleplerinizi gerek rulo dilme gerek lazer kesim gerekse makas kesim olarak karşılayabiliriz.  Tuncer metal olarak Makine hattımızda bulunan 4 KW fiber lazer kesim makinemiz ile taleplerinize cevap verebilmekteyiz.

 

Yay çeliği, yaylık çelik, su çeliği, yağ çeliği, sulu sac, şerit çelik, sulu çelik, su verilmiş çelik, sulandırılmış çelik, bıçak çeliği, yaylık çelik sac, c75, c75 çelik sac, ck75 çelik, ck67 sac, ck 67 çelik sac, karbon çelik sac, karbonlu çelik, sulu karbon çeliği, karbonlu çelik bant, kromlu çelik, kromlu yay çeliği gibi farklı söylemlerle talep edilen malzemeler yay çeliğidir ve stoktan teslim şeklinde hizmet sunabilmekteyiz.     

 

Yay çeliği firmamızda yassı çelik olarak mevcuttur, yassı halden plaka haline getirilebilir veya doğrudan plaka olarak temin edilebilir, yine yay çeliği malzemeyi rulo dilme hattında rulo olarak istenen genişlik ve kalınlıkta kesebiliriz.  

 

Yay çelikleri kalınlıkları hakkında bilgi vermek gerekir ise;

Sulu yay çeliği; en ince 0.10 mm ile 5,25 mm kalınlıkları arasında bulunmaktadır

Susuz Yay çeliği en ince 030 mm en kalın 6,00 mm olarak;

Paslanmaz yay çeliği ise 0,025 mm den 2,00 mm’ e kadar bulunmaktadır

           

 

Tuncer metal size yay çeliği konusunda en iyi çözümü, en kısa sürede sunmaya çalışır, gerek 1 adet gerekse milyon adet üretim yapabiliriz… Yay çeliği ana konumuz olduğundan bize bu konuda danışınız, sizlerle fikir alışverişlinde bulunmak bizim misyonumuz bu fikri ticarete çevirmek ise vizyonumuzdur…