C45/C60/C67 Susuz yaylık çelik

C45 Susuz yay çeliği -  Ck45 Çelik     -      Ck60 ve Ck67 susuz çelik özellikleri

Ck60 Susuz yaylık çelik              Ck67 Susuz yay çeliği              Yaylık susuz çelik özellikleri

 

Ck45 - Ck60 - Ck67 Susuz yaylık çelikler Alman menşeli malzemelerdir. Düşük karbonlu çeliklerdir. Kenarları orijinal kesilmiş, çapakları alınmış olarak teslim edilir. İstenen genişliklerde dilinebilir.

( * En dar dilme ölçüsü 5 mm dir ince yay çelikleri için )  İster rulo ( susuz bant - susuz yaylık şerit ) ister plaka - isterse susuz tabaka halinde sipariş edilebilir.

Ck60/67 Susuz yay çeliği kullanım alanları: Otomotiv yan sanayi, elektrik – elektronik, tekstil, yay sanayi, silah sanayi, inşaat, zirai ve tarım aletleri, asansör imalatları ve bıçakçılık gibi çeşitli alanlar ve sektörlerde kullanılmaktadır. Klips, toka, emniyet kemeri parçaları, pala, bağlantı elemanları, hortum kelepçeleri, kavramalar, aşınmaya karşı direnç istenen parçalar, hobi bıçakları gibi ürünler için kullanılabilir.

C60 ve C67 Susuz Çelik Malzemeler hadde sertliğindedir, ham haldedir. Isıl işlem sonrası sertlik kazandırılır. Isıl işlem sonrası yay ve yaylık özelliği kazanır.  Susuz yaylık çelik bantlar ham halde hafif sıvamaya ve şekillendirmeye uygundur. Susuz çelik bant yaylık çelikler Isıl işlem sonrası kaplama yapılabilir. yay çeliği boyama içinde uygundur.

C60/C67 susuz çelik en ince 0,20 mm malzeme mevcut olup 8,00mm’ e kadar kalınlıkları mevcuttur. Susuz yay çeliği saclar 3,00 mm kalınlığa kadar istenen genişliklerde dilme hatlarımızda dilimlenerek - kesilerek rulo çelik bant  - rulo sac, rulo şerit olarak teslim edilebilir.   

Susuz Yay çelikleri yani karbon çelikleri için ''karbon elementi'' temel alaşım elementidir. Karbon çeliğin olmazsa olmaz bileşenidir. Susuz Yay çeliklerinde karbon miktarının artması sertlik ve dayanımını aynı oranda arttırır. Karbon miktarı % 0,8 sonrası çelikte kırılganlığı arttıracaktır. Ck45_Ck60_Ck67 susuz yay çelikleri için karbon oranı aşınma ve kesme direncini arttırır ancak yüksek sertliklerde darbe dayanımı düşecektir.

C67S çeliği kaynak yapılamaz, ısıl işlem sırasında dekarbürizasyona ve oksidasyona eğilimlidir ve atmosferik korozyona dirençli değildir. (susuz yay çelikleri paslanmaya karşı dirençli değillerdir.)

Susuz yay çelikleri  - Susuz yay sacları için ısıl işlem bilgileri; 

Yumuşak Tavlama 650-700 C'ya kadar ısıtınız ve fırında yavaşça soğutunuz

** Normalizasyon Normalleştirme sıcaklığı: 820-850 C

*** Sertleştirme 800-840 C sıcaklıktan sertleşir, ardından su veya yağ ile soğutma.

**** Temperleme -Gerilim alma sıcaklığı 540-680 C

Çok küçük ve az miktarlarda dahi özel toleranslar dahilinde hassas üretimler yapıyoruz.  Bize sorunuz, size tavsiyelerde bulunmaktan mutluluk duyarız !

    

susuz yaylık çelik, susuz çelik, ck67susuz, ck67susuzyayçeliği, c67çeliksusuzsaclar, susuzçelikplaka, susuz_yay_çeliği_rulo_dilme

*** Bu ürün ile birlikte talep edilmesi halinde Fiber Lazer Kesim , Giyotin & Makas Kesim ve Rulodan boy açma-kesme gibi talepler karşılanabilir...